یادداشتهای سینمایی و غیر سینمایی من

نقد و بررسی

فیلم مستند- نویسنده بودن - ساخته مصطفی آل آحمد

 

در این فیلم که در سینما سپیده دیدم  ،از نویسندگانی که دیگر مدعی نیستند که فعال سیاسی اند خواسته شده  تا در باره شخصیت سیاسی و اندیشه های سیاسی آل احمد  حر ف بزنند. و همه گذشته  سیاسی او  را توجیه کنند.   در اين  فیلم سوال خوب را عمویی توده ای پرسید و تنها جمله معقول را چهلتن گفت  : که اندیشه سیاسی آل احمد خیلی زود به محک زده شد "و نادرستی آن در کمتر دهسال  پس از مرگش معلوم شد." 

 جنبه های دیگر داستان نویس و گزارش نویس و تک نگاری او که آنها  هم پر بی عیب نبودند با تمجید مصاحبه شوندگان در فیلم ۱۰۰ دقیقه ای روبرو شدند. هیچ کس نگفت که کاستی اندیشه های  او چه بود .ّهیچ کس نگفت اینکه  که  ثابتي ریس اداره سوم ساواک  شخصا با آل احمد  به مناظره می نشست یا او را بازجویی می کرد در تاریخ ایران یعنی چه؟  در فيلم مستند عبداله انوار مي گويد كه جلال دنبال او آمد و او را به شرط حفظ سكوت به ديدار ثابتي برد انگار براي يك مهماني رسمي همراه كم داشته باشد!هیچ کس نگفت وقتی در دهه چهل با بودحه دولت تک نگاری به آل احمد و ساعدی و کریم کشاورز و دیگران با سرپرستی احسان نراقی سفارش داده می شود در تاریخ معاصر  چه مفهومي دارد ؟ بد نيست ياد مان بيايد كه مر كز مطالعات اقتصادي و اجتماعي  دانشگاه تهران كه سفارش آن تك نگاري ها را به كريم كشاورز و غلام حسين ساعدي و آل احمد مي داد ؛ از نگاه دانشجويان چپ گرا مركز سي آي اي بود كه مي خواست با شناخت بهتر ايران انقلاب آنها را به عقب بياندازد !ـ

 فیلم با نامردی تما م از مصاحبه شوندگان بر ضد همسر دانشور او خانم دانشور به سخیف ترین کلمات یاد کرد. دانشور متر جم "داغ ننگ" اگر هیچ کار دیگری نکرده باشد لایق ستایش است.  نقد اندیشه سیاسی این شارلتان سیاسی را زنده یاد فریدون آدمیت در جزوه " آشفتگی فکر تاریخی" به نیکی بیان کرده است که به عنوان الحاقی مجله آرش  در سال های اول انقلاب منتشر شده بود . آو به حق گفته: " آل احمد هر چه بر ذهن آشفته اش خطور می کرد بر قلم شلخته اش می ریخت" -به  نقل از حافظه من است ممکن است کلمات را بدرستی بکار نبرده باشم-.

اما هر آدم آشفته فکری اگر در زمان نوشتن داستان با خودش صادق باشد می تواند داستان خوبی برای مخاطبان به جا بگذارد که نشانه های فرهنگی و دینی و سیاسی زمان نگارش را در آن به جا بگذارد که آل احمد پریشان  اندیش الحق  از پس این کار به خوبی  بر آمده است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۹۰ساعت 12:37  توسط رامین مستقیم  |